

Niejednokrotnie zdarza się, że gabinet medycyny estetycznej odwiedzają dzieci, których rodzice chcą usunąć laserem frakcyjnym feralnie powstałe blizny, by nie szpeciły one w wieku dorosłym. Szczególnie dotyczy to chłopców, którzy wiadomo… na wszystko wejdą, wszystkiego dotkną, zapomną, że mają się trzymać blisko mamy i to wystarczy. A potem: spadną z miejsca, na które weszli, czasem zostaną pogryzione przez psa, który wydawał się łagodny, w końcu zdarzy się inny przypadek losowy, a wszystko to prowadzić może do powstania urazu, a czasem do blizn.
W jakim wieku dzieci można poddać zabiegom z zastosowaniem lasera frakcyjnego?
Aktualnie w ich usuwaniu stosuje się najczęściej laser frakcyjny. Jest to zabieg nieco bolesny i jak wiadomo dokonywany z wyboru. Dlatego chociaż w medycynie nie istnieją wyraźne formalne wskazania dotyczące wieku, który musi osiągnąć mały pacjent, by można było zastosować wobec niego zabieg laserowy, to uznaje się powszechnie, iż powinien być to wiek, w którym dziecko można do niego przygotować. Oznacza to możliwość zrozumienia przez nie, że będzie nieco bolało i szczypało, i zaakceptowanie tego faktu, a innymi słowy możliwość nawiązanie współpracy między lekarzem a pacjentem.
Natomiast nieformalnie można uznać, że istnieje dolna granica wieku, w której dziecko można poddać korekcie za pomocą lasera frakcyjnego i jest to wiek przedszkolny. Wszystko to jednak dotyczy szpecących blizn powstałych losowo, a zatem zabiegów „upiększających”.
Nieco inaczej jest, gdy blizny mają charakter urazowy, związany np. z zabiegami chirurgicznymi, które nierzadko pozostawiają blizny bardzo duże i widoczne. Ich usuwanie rozpatruje się w pierwszym względzie wtedy, gdy blizna jest rozrośnięta i naciąga sąsiednie tkanki ograniczając ruch dziecka – jest to wówczas wskazanie do zabiegu. Dotyczy to szczególnie malutkich dzieci, które urodziły się z wadami wrodzonymi i wcześnie przechodziły serie zabiegów. Jak wiadomo, rozwój ruchowy to rozwój umysłowy u małego dziecka, dlatego też jeśli blizny ograniczają ruch należy je poddać korekcie – laser frakcyjny jest w tym przypadku jedną z metod pomocniczych.
Rodzaje blizn usuwanych laserem frakcyjnym u dzieci
Podsumowując, blizny jakie usuwamy u dzieci laserem frakcyjnym to:
- blizny powstałe losowo – szczególnie gdy dotyczą twarzy oraz innych odsłoniętych miejsc,
- blizny powstałe podczas operacji – laser frakcyjny ma tu za zadanie „ukrycie” ich w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.
W związku z usuwaniem blizn u dzieci istotne jest rozpatrzenie wielu czynników – wskazań i przeciwwskazań, a przede wszystkim wzrost dziecka i zmiany, jakim blizna w związku z tym może ulec.
Dowiedz się więcej o laseroterapii ze strony esteticenter.com
Kiedy usuwać blizny laserem frakcyjnym u dzieci?
Dlatego też podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej lub chirurgiem plastycznym, dotyczącej zastosowania lasera frakcyjnego, należy wziąć pod uwagę:
- czy blizny wraz ze wzrostem dziecka nie ulegną samoczynnie: spłyceniu, zanikaniu czy też zmianom w zabarwieniu,
- czy w związku z tymi zmianami lepiej poczekać i leczyć bliznę laserowo w przyszłości,
- czy odczekać z zabiegiem i zastąpić go maściami na bazie silikonów, które uelastycznią i rozmiękczą bliznę.
Przy rozpatrywaniu za i przeciw względem usuwania blizn u małego dziecka laserem frakcyjnym, najważniejsze jest prognozowanie rozrostu lub zanikania blizny z czasem, gdy dziecko będzie rosło oraz ocena jej wpływu na poruszanie się. Konsultacja z lekarzem powinna rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.